Anasayfa arrow ETİK DANIŞMANLIK EĞİTİM TASARIM ÜRETİM
Hizmetlerimiz
Anasayfa
Danışmanlık
Eğitim
Tasarım
Üretim
Kaynağında Muayene Hiz.
BT Çözümlerimiz
Makaleler
<< Önceki Jul 2022 İleri >>
P S Ç P C C P
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Genel Katılıma Açık Eğitimler
ETİK DANIŞMANLIK EĞİTİM TASARIM ÜRETİM

 

1993 yılında EBA TEKNİK adıyla kurulan firmamız bir süre otomotiv yan sanayi işletmesi olarak çalıştı. Üç yıla yakın devam eden bu süreçte, muhtelif şanzıman ve diferansiyellerde kullanılmak üzere pul, kapak vb. parçaların üretimi ile bu parçaların üretiminde kullanılan kalıpların tasarım ve imalatı çalışmaları yürütüldü.

1997 yılında, dokuz uzman mühendisin ortaklığı ile yeniden yapılanmaya gidilirken, firmanın adı etik tasarım olarak değiştirildi.

Ortaklığın temel amacı "bilgi ve birikimleri bir araya getirmek, beraber üretmenin ve paylaşmanın hazzını yaşamak" olarak belirlendi.

Ortaklığın temel uzman kadro ile sınırlı kalmaması ve sürekli genişlemesi ise esas hedeflerden birisi olarak saptandı.

Yeniden yapılanma sürecinde; danışmanlık, eğitim, tasarım, üretim firmanın ana faaliyet alanları olarak belirlenirken, temel prensipler de tanımlandı:

  • etik tasarım hizmet sunduğu her alanda müşterisinin karşısına teknik insan kimliği ile çıkar. Bu kimlikten hiçbir zaman vazgeçilmez, ödün verilmez.
  • etik tasarım’da iş yapan herkes ve etik tasarım’ın iş yaptığı herkes, şirketin ortağı olarak görülür. Bu nedenle her çalışan ve her müşteri etik tasarım için çok uzun sürecek beraberlik anlamına gelir.
  • etik tasarım’da yapılacak her iş ön değerlendirmeden geçirilirken, mühendislik etiği ve insancıl dünya görüşüne uygunluğu tartışılır. Buna göre işin yapılıp yapılmamasına karar verilir.
  • Çevre duyarlılığı, insanlığın evrensel birikimi olan bilginin paylaşılması, evrensel kaynakların mühendislik yaklaşımı ile değerlendirilmesi etik tasarım’ın başlıca öncelikleri arasında yer alır.

Yeniden yapılanma döneminde temel prensipler ışığında firmamızın görev tanımı şu şekilde belirlenmiştir:

"Hizmet sunduğu her alanda müşterisinin karşısına teknik insan kimliği ile çıkan etik tasarım, mühendislik etiği ve insancıl dünya görüşü çerçevesinde; çevreye duyarlı, bilgiyi paylaşan, evrensel kaynakları ileri mühendislik uygulamaları ile şekillendirerek sunan ve karşılığında optimal kar elde eden bir şirkettir."

(16.01.1999, Ankara)