Hizmetlerimiz
Anasayfa
Danışmanlık
Eğitim
Tasarım
Üretim
Kaynağında Muayene Hiz.
BT Çözümlerimiz
Makaleler
<< Önceki May 2022 İleri >>
P S Ç P C C P
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Genel Katılıma Açık Eğitimler
MÜHENDİSLİK VE CESARET E-posta Yazdır

MÜHENDİSLİK VE CESARET (*)

 

Atila Çınar

Makina Mühendisi

Etik Tasarım Danışmanlık Eğitim Ltd. Şti.

acinar@etik.com.tr

 

1907 yılında doğup, 1995 yılında bir trafik kazasında hayatını kaybetmiş olan Selahattin Şambaşoğlu Türkiye'nin ilk mühendislerindendir. Uzun yaşamında Türkiye'nin fabrikalaşma ve sanayileşme serüvenine yakından tanık olmuş, çoğu zamanda bu yoldaki birçok çabanın baş aktörleri arasında yer almıştır. Kırıkkale Çelik Fabrikaları, Karabük Demir Çelik Fabrikası, Devlet Demir Yolları fabrikaları, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu fabrikaları ve daha birçok ‘çelik çağı' kurumunun kuruluşunda bulunmuş, hepsine emek vermiştir. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Metalurji Mühendisleri Odası tarafından Ağustos 1998'de anısına yayımlanan küçük hacimli kitap (*) neredeyse ülkemizin fabrikalaşma ve sanayileşme tarihini anlatır.

Bu küçük kitabın bir yerinde Selahattin Şambaşoğlu, o günlerde 13 haneli bir köy olan Kırıkkale'de, çelik fabrikasında ilk üretimleri yapmaya çalışırken yaşadıklarından bir kesiti şöyle anlatır:

"...Efendim, biz acemiydik tabiatıyla orada. Yalnız, şunu söyleyeyim: O vakit başımızda bulunan insanlar bizi daima yüreklendirmiştir. Hiç unutmam, elektrik ocağının başında yeni bir çelik yapıyoruz, işletme müdürümüz Yüzbaşı Sait bey. Sakarya Savaşı'nda başına kurşun girmiş, kurşun beyninde duruyor, çıkmamış ve işletme müdürlüğü yapıyor. Söylediği şu: Bozulsun istediği gibi, arkanda ben varım."

Bu kısa öyküyü, Selahattin Şambaşoğlu'nun diğer anlattıklarını ve onun hakkında anlatılanları okumak mühendisler ve teknik insanlar için her zaman etkileyici olmuştur.

Tamamı için tıklayınız