Hizmetlerimiz
Anasayfa
Danışmanlık
Eğitim
Tasarım
Üretim
Kaynağında Muayene Hiz.
BT Çözümlerimiz
Makaleler
<< Önceki May 2022 İleri >>
P S Ç P C C P
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Genel Katılıma Açık Eğitimler
ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ İÇİN BİR ÖNERİ E-posta Yazdır

ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ İÇİN BİR ÖNERİ (*)

 

Atila Çınar

Makina Mühendisi

Etik Tasarım Danışmanlık Eğitim Ltd. Şti.

acinar@etik.com.tr

 

Ülkemizde üniversite sayısı giderek artıyor. Bu artışa bağlı olarak, mühendislik fakültelerinin sayısı da artıyor. Kendi mesleğim olan makina mühendisliğinden örnek verecek olursam, ülkemizde 50'nin üzerinde makina mühendisliği lisans diploması veren program var. Bu programlardan her yıl iki binin üzerinde öğrenci makina mühendisi olarak mezun olmakta. Üniversitelerin, öğrenci yetiştiren kurumlar olmalarının yanı sıra bilim ve teknolojinin filizlendiği ve geliştirildiği alanlar olmaları da bekleniyor. Özellikle uluslar arası rekabetin temel unsurlarından birinin, katma değeri yüksek ürünler geliştirip üretmek olduğu günümüzde, ülkemizde bilim ve teknolojiyi filizlendiren ve üreten kurumların var olması yaşamsal öneme sahip. Ancak bir ülkenin teknoloji geliştirme yeteneğinin var olması tek başına yeterli değil ve geliştirilen teknolojinin çok sayı ve çeşitte ürüne dönüştürülebileceği altyapıların olması da şart. Bugünün koşullarında en çok da KOBİ'ler bu altyapıyı oluşturmaya aday.

Başta üniversiteler olmak üzere, bilim ve araştırma merkezlerindeki araştırma sonuçları hızla bu sonuçların satılabilir mamule dönüşeceği alanlara aktarılmalı ve oradan da hızla pazarlama ağlarına girebilmeli. Sonra da üretici-satıcı-kullanıcı ağından gelen geri besleme bilgileri ve yeni ihtiyaçlar, itici rolünü oynayarak, deyim yerindeyse bilimsel araştırma yapan kurumların iştahını artırmalı. Yalnızca böyle bir döngünün oluşturulup yaşatılabildiği bir ülke zenginleşerek insanlarını refaha eriştirebilir.

Katıldığım bir çok kongre, sempozyum, panel vb. toplantıda çoğu uzman bu döngünün oluşturulmasının ve sürekliliğinin sağlanmasının gerektiğini üzerine basarak söylüyor. Neden başaramadığımız ise çoğu zaman şöyle bir tümce ile ‘kanıtlanıyor': "Efendim bizde gayri safi milli hasıladan AR-GE'ye ayrılan pay, gelişmiş ülkelere göre çok düşük, bu nedenle bu döngü kurulamıyor. AR-GE'ye ayrılan pay ne zaman artar, o zaman az gelişmişlik zincirini kırabiliriz..."

Tamamı için tıklayınız