Hizmetlerimiz
Anasayfa
Danışmanlık
Eğitim
Tasarım
Üretim
Kaynağında Muayene Hiz.
BT Çözümlerimiz
Makaleler
<< Önceki May 2022 İleri >>
P S Ç P C C P
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Genel Katılıma Açık Eğitimler
İNOVASYON ÖYKÜLERİ - 3 E-posta Yazdır

İNOVASYON ÖYKÜLERİ - 3


Bundan 40 yıl kadar önce ABD Ticaret Bakanlığı'nın inovasyonu ‘yeni düşüncelerin ekonomiye kazandırılması' olarak tanımlandığını hatırlayalım.

İnovasyon ile ilgili yapılan tüm tanımlarda benzer bir içeriğe rastlanır ve inovasyon sürecinin doğal olarak ticari değeri olan, satılabilir bir ürünle sonuçlanması beklenir. Ancak bu her zaman doğru değildir. Kimi zaman öyle süreçler yaşanır ki bu sürecin sonunda somut, dokunulabilir ve satılabilir bir ürüne ulaşılmaz. Ancak sürecin sonunda ortaya çıkan sonuç çok değişik alanlarda kullanılabilen ve işe yarayan bir fikir de olabilir.

1984 Los Angeles Olimpiyatları düzenleme komitesi sorumlusu Peter Ueberroth'un geliştirdiği ve gerçek bir inovasyon olarak kabul edilecek yaratıcı düşünce bu konuda gerçekten iyi bir örnektir:

Peter Ueberroth, 1984 Los Angeles Olimpiyat Oyunları'nı düzenlemekle görevlendirildiğinde doğal olarak yapılan son olimpiyatları analiz etmek istedi. Çünkü bu tür büyük organizasyonlar düzenlenirken yakın zamanda yapılanlar örnek alınır. Daha önce düzenlenen olimpiyatlarda yaşanan sorunlar, bu sorunların çözüm yolları analiz edilir ve aynı hataların yapılmaması için önlemler alınır. Ancak bu analiz yapılırken Peter Ueberroth'u hayal kırıklığına uğratan bir durum ortaya çıkar:

Montreal oyunları, yapıldığı kente milyonlarca dolara mal olmuştu ve Kanada devleti bu olimpiyat oyunlarını zararla kapatmıştı. Moskova Olimpiyatları'na gelince, dönemin politik gerilimleri nedeniyle, ABD 1980 Moskova Olimpiyatları'nı boykot etmişti. Bu nedenle Sovyetler Birliği'nden fikir almak da olanaksızdı. Bu durumda önceki iki olimpiyat oyunu, 1980 Moskova ve 1976 Montreal model alınamıyordu. Bu durum daha işin başında Peter Ueberroth'un ümitsizliğe kapılmasına neden olmaya yetmişti.

Tamamı için tıklayınız