Hizmetlerimiz
Anasayfa
Danışmanlık
Eğitim
Tasarım
Üretim
Kaynağında Muayene Hiz.
BT Çözümlerimiz
Makaleler
<< Önceki Nov 2018 İleri >>
P S Ç P C C P
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Genel Katılıma Açık Eğitimler
İnovasyon Ne Oluyor E-posta Yazdır

İnovasyon Ne Oluyor? (*)

 

Atila Çınar

Makina Mühendisi

Etik Tasarım Danışmanlık Üretim Ltd. Şti.

acinar@etik.com.tr

 

Son zamanlarda ‘inovasyon' sıkça duyulan bir kavram, her iş ve süreçte önemli bir rekabet unsuru, sorunlarla başa çıkmakta yardımcı olabilecek neredeyse sihirli bir değnek oldu. Türkçe'de ‘innovation' kavramına karşılık gelen tek bir sözcük olmadığı için ‘inovasyon' genellikle tarif edilmesi zor bir durum olmuştur. İnovasyon olarak adlandırılan durumlar göz önüne alındığında birbirine yakın ve birbiri ile ilgili üç anlam ile karşılaşılmakta:

1. Bir çaba veya deneye dayalı yaratıcılık (yeni bir araç veya proses),

2. Zihinde canlandırılan yeni bir ‘şey' (zihinsel tasarım),

3. Bir şeye ilk başlama, yeni bir şey sunma etkinliği,

Birbirine yakın, ya da birbirini tamamlayan bu tanımların her birine ayrı ayrı bakıldığında, ‘yeni'nin her zaman inovasyon kavramının içerisinde yer aldığını görmekteyiz. Bu durumda inovasyon, yeni, yenilik, yenilenme, dolayısıyla da değişiklik, değişim gibi kavramları hemen çağrıştıran bir duruma dönüşmekte. Zaten ‘değişim' içinde yaşadığımız dönemin bir başka çok önemli kavramı değil mi?

‘Değişime ayak uydurmak gerekir !' Bu en sık rastladığımız uyarılardan biri haline geldi. Yanlış da değil. Ancak tam olarak doğru olduğu da söylenemez... Çünkü değişimlere uymaya çalışmak, sürekli olarak değişimleri izlemek ve onların peşinden gitmek anlamına gelir. Bunu yapanlar, bir adım geriden gelerek de olsa, değişimleri izliyor olabilirler.

tamamı için tıklayınız