Hizmetlerimiz
Anasayfa
Danışmanlık
Eğitim
Tasarım
Üretim
Kaynağında Muayene Hiz.
BT Çözümlerimiz
Makaleler
<< Önceki Dec 2021 İleri >>
P S Ç P C C P
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Genel Katılıma Açık Eğitimler
Geometrik Boyutlandırma ve Toleranslanlandırma Eğitimi E-posta Yazdır

 

 

 EĞİTİMİN TANITIM VE İÇERİĞİ:
Geometrik Boyutlandırma ve Toleranslandırma (GB&T), parça unsurlarının gerçek işlev ve ilişkilerini tasarım aşamasında göz önüne alarak boyutlandırma ve toleranslandırmayı yapmaktır. GB&T hem bir mühendislik tasarım dili, hem de üretim ve muayenelerde yol gösteren bir teknik araçtır. Bu araç bilinçli kullanıldığında, parça unsurlarının en ekonomik ve iş görebilecek nitelikte üretilebilmesi güvence altına alınmaktadır. Yazılı ifadeler veya teknik resmin geleneksel araçlarıyla zor anlatılanlar bu sistem kullanılarak daha kolay ifade edilebilmektedir.
 GB&T Eğitimi, başta otomotiv ve savunma sanayi olmak üzere, seri üretim ve montaj yapılan tüm alanlarda, hem tasarım, üretim ve kalite kontrol birimleri arasında, hem de ana sanayi – yan sanayi arasında dil birliği sağlamak amacıyla, özellikle son yıllarda, yoğun biçimde kullanılmaktadır.

Aşağıda ana ve alt başlıkları verilen eğitimde, ANSI Y14.5 M (1994) standardı esas alınmakta ve konu ile ilgili özel örnekler üzerinde de çalışılmaktadır:

İÇERİK

  • Teknik Resim,Temel Bilgiler
  • Boyutlandırma, Temel Kurallar, Tolerans Birikimi
  • Tolerans ve Toleranslandırma
  • Geometrik Boyutlandırma ve Toleranslandırma, Temel Bilgiler
  • Datum Tanımı, Datum Seçimi
  • Geometrik Semboller ve Anlamları (Dairesellik, Doğrusallık, Düzlemsellik, Silindirlik, Profil, Diklik, Paralellik, Açısallık)
  • Konum Teorisi (Konum Toleransları ve Uygulanması, En Fazla ve En Az Malzeme Durumları, Konum Kontrol Mastarları ve Temel Tasarım Kriterleri, Eşeksenlilik, Simetri, Salgı)
  KİMLER KATILMALI
  • Bu eğitime, özellikle mekanik parça ve komponent üretimi yapan işletmelerde çalışan, tasarım mühendisi, teknik ressam, konstrüktör, takım imalci ve kalite kontrol elemanlarının katılması yararlı görülmektedir. Katılımcıların temel teknik resim bilgilerine sahip olmaları bu eğitimin yararlı olması için ön koşullardan biridir.